Sesiunea stiintifica studenteasca

Editia 2016

Sesiunea Ştiinţifică Studenţească este un eveniment organizat în fiecare an de către Academia de Studii Economice din Bucureşti pentru a promova proiectele şi cercetările realizate de studenţi.

În anul universitar 2015 – 2016, Sesiunea Ştiinţifică Studenţească are două secţuni, licenţă şi master, şi are loc în perioada 21 – 22 aprilie 2016 conform următorului program:

  • 21 martie – 10 aprilie 2016, înregistrarea lucrărilor studenţeşti la nivelul departamentelor; pentru programele de Informatica Economica si Cibernetica Economica inscrierea se face prin completarea formularului din aceasta pagina. Pentru programul de Statistica, inscriere se face la secretariatul departamentului de Statistica (etajul 6).
  • 21 – 22 aprilie 2016, prezentarea şi evaluarea lucrărilor.

Studenții care s-au înscris cu proiecte la Sesiunea Științifică Studențească 2015 le vor prezenta conform listei alfabetice aferente fiecărei secțiuni. Repartizarea lucrărilor pe sectiuni se va afisa in perioada 10 - 20 aprilie 2016.

Programul Sesiunii Ştiinţifice Studenţești, editia 2016

Studenţii inscrişi în programele de master sau licenţă ale Facultăţii de Cibernetică, Statistică şi Informatică Economică, specializarea Informatică sau Cibernetica,  folosesc următorul formular pentru a se înregistra:

Sustinerea proiectelor

Studentii inscrisi cu proiect in cadrul Sesiunii Stiintifice Studentesti vor sustine prezentarea conform programului ce va fi afisat in perioada 10-20 aprilie 2016:

  • Informatica Economica
  • Cibernetica Economica
  • Statistică  aplicată  și  Econometrie
  • Matematici aplicate în economie 

La prezentare studentii trebuie sa aduca un dosar ce contine:

  • cv-urile membrilor echipei (trebuie sa contina datele de contact: telefon si email)
  • documentatia proiectului
  • un CD ce contine in format digital CV-urile, documentatia si prezentarea Powerpoint

Editia 2013

Castigatorii editiei 2013 a Sesiunii Studentesti de Comunicari Stiintifice sunt:

Sectiunea Informatică Economică

  • Locul 1: Iulia Bivolaru - Determinarea structurii secundare a unei proteine
  • Locul 2: Andreea Georgiana Olaru - Utilizarea algoritmilor genetici in aplicatii economice
  • Locul 3: Enis Gemil – Joc FPS 3D
  • Mentiune 1: Georgiana Andrica - Analiza comparativa a factorilor de risc pentru IMM-uri (algoritmi specifici)
  • Mentiune 2: Cristian-Gabriel Bucă - Sistem ajutator de gestiune a timpului pentru studentii unei facultati

Sectiunea Cibernetică Economică

  • Locul 1: Alexandra Bratu
  • Locul 2: Madalina Roxana Onuta
  • Locul 3: Diana Mihaela Stanculescu si Oana Cristina Prelipceanu
  • Mentiune 1: Ana-Maria Rosu si Nicoleta Isabela Tudorescu
  • Mentiune 2: Nica Ionut Costinel, Neatu Diana Andreea si Olteanu Crina Maria
  • Mentiuni: Nistor Oana Maria, Gavrila Marcela Geanina, Popa Madalina Elena, Ionescu Gabriela Andreea, Simion Elena, Gagu Andreea Silvana, Toma Cristina Simona, Costache Andra Madalina, Frigura Alin, Radulescu Gabriela, Cazacu Mihaela, Anoaica Andra